وارد شوید

سوالی دارید؟

برای اطلاع از تخفیف دوره ها ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

blogImage
تریدسرا
6 مرداد 1401

الگوی هارمونیک پنج صفر (0 – 5 Harmonic Pattern) چیست؟

0

الگوی 0 – 5، در سال 2007 توسط اسکات کارنی (Scott Carney) در جلد دوم کتاب معاملات الگوهای هارمونیک (Harmonic Trading) معرفی گردید. الگوی هارمونیک 0 – 5 که یک الگوی بازگشتی می باشد، از نظر شکل و نسبت های فیبوناچی دقیقاً مشابه الگوی هارمونیک کوسه (Shark Harmonic Pattern) می باشد و فقط یک نقطه عطف و یک موج در آخر آن نسبت به الگوی کوسه اضافه گردیده است که در ادامه به شرح آن می پردازیم:

ساختار الگوی هارمونیک 0 – 5 (0 – 5 Harmonic Pattern):

  • از 5 موج 0X، XA، AB، BC و CD که 6 نقطه عطف به نام های 0XABCD دارد، تشکیل می شود.
  • نقطه D محتمل ترین ناحیه بازگشتی (PRZ) می باشد.
  • در حالت ایده آل این الگو، کندل و یا سایه آن در نقطه B از نقطه X فراتر رفته و در بازه فیبوناچی اصلاحی 1.13 تا 1.618 فیبوناچی موج XA قرار می گیرد.
  • موج AB یک برگشت اصلاحی (Retracement) در بازه فیبوناچی 1.13 تا 1.618 از موج XA و موج BC یک برگشت در بازه فیبوناچی 1.618 تا 2.24 از موج AB و موج CD یک بازگشت اصلاحی در سطح فیبوناچی 0.5 از موج BC می باشد.
  • برای تعیین نقطه D از فیبوناچی اصلاحی (Fib Retracement) از نقطه B به C استفاده می نماییم.

نحوه ورود به معامله

الگوهای هارمونیک بیشتر در تحلیل های میان مدت و بلند مدت با امواج بلند استفاده می شوند. با توجه به حد سود و زیانی که در این روش تعیین می گردد، معامله گر اطمینان بیشتری جهت ورود به معامله خواهد داشت. اما از الگوی هارمونیک 0 – 5 نباید به تنهایی استفاده نمود و ممکن است الگوی هارمونیک بر اساس تحلیل انجام شده رفتار ننماید. پس جهت دریافت نتیجه بهتر از معامله با الگوی هارمونیک 0 – 5، می بایست همزمان از پرایس اکشن، کنترل واگرایی در اندیکاتورها و فاندامنتال نیز استفاده نمود. ورود به معامله پس از تایید شکست یک سطح و پولبک به همان سطح و تشخیص و تایید الگوی هارمونیک اتفاق می افتد.

تعیین حد سود و ضرر در الگوی هارمونیک 0 – 5

الف) حد سود به ترتیب ذیل مشخص می شود:

1- هدف اول به میزان فیبوناچی اصلاحی 0.382 موج CD

2- هدف دوم به میزان فیبوناچی اصلاحی 0.50 موج CD

3- هدف سوم به میزان فیبوناچی اصلاحی 0.618 موج CD

این الگو صرفاً احتمال برگشت روند را نشان می دهد و اهداف قیمتی آن حداکثر تا 0.618 می باشد و پس از آن جهت حرکت قیمت می بایست بر اساس پرایس اکشن کنترل شود و هر دو احتمال صعود و یا نزول پس از دستیابی به هر یک از اهداف قیمتی ذکر شده وجود دارد.

ب) حد ضرر نسبت به نقطه C در این الگو تعیین می شود که ناحیه مهم PRZ می باشد. در این حالت می بایست جهت تعیین دقیق تر حد ضرر به خطوط روند، نواحی حمایت و مقاومت، الگوهای کندلی خصوصاً کندل های انگالفینگ و مارابوزو، واگرایی اندیکاتورها و امواج الیوت بسیار توجه نمود.

نحوه ترسیم الگوی هارمونیک 0 – 5

نسبت های هارمونیک بر اساس ابزار فیبوناچی ترسیم می گردند. در پلتفرم تریدینگ ویو در بخش الگوها (Patterns) ابزاری با عنوان XABCD Pattern در دسترس کاربران قرار دارد که ترسیم الگوهای هارمونیک را ساده تر می نماید. اما اجباری در استفاده از آن ابزار وجود ندارد. لازم به ذکر است که موج آخر این الگو را نیز می توان به کمک ابزار فیبوناچی و ترندلاین ترسیم نمود. همچنین در بخش اندیکاتورها نیز با جستجوی کلمه Harmonic Pattern اندیکاتورهای ترسیم اتوماتیک الگوهای هارمونیک ظاهر می شوند. برای تشخیص سریعتر الگوهای هارمونیک می توان از آن ها نیز استفاده نمود.

 

اشتراک گذاری در:

برچسب های مقاله:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مطالب مرتبط