وارد شوید

سوالی دارید؟

برای اطلاع از تخفیف دوره ها ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

blogImage
تریدسرا
5 مرداد 1401

الگوی هارمونیک خرچنگ (Crab Harmonic Pattern) چیست؟

0

الگوی خرچنگ از جمله الگوهای هارمونیک است که تحلیلگران تکنیکال علاقه فراوانی به آن دارند. این الگو در سال 2000 توسط Scott Carney کشف شد. این الگو، یک الگوی بازگشتی است که دارای دو نوع الگوی خرچنگ و الگوی خرچنگ عمیق هستند که در ادامه آن را توضیح می دهیم. الگوی خرچنگ صعودی به شکل حرف انگلیسی M و الگوی خرچنگ نزولی به شکل حرف انگلیسی W در نمودار قیمت ظاهر می شود

1- ساختار الگوی هارمونیک خرچنگ (Crab Harmonic Pattern):

  • از 4 موج XA، AB، BC و CD که 5 نقطه عطف به نام های XABCD دارد، تشکیل می شود.
  • نقطه D محتمل ترین ناحیه بازگشتی (PRZ) می باشد.
  • در حالت ایده آل این الگو، کندل و یا سایه آن در نقطه D از نقطه X فراتر رفته و در سطح اصلاحی 1.618 فیبوناچی موج XA قرار می گیرد.
  • موج AB یک برگشت اصلاحی (Retracement) در بازه فیبوناچی 0.382 تا 0.618 از موج XA و موج BC یک برگشت اصلاحی در بازه فیبوناچی 0.382 تا 0.886 از موج AB و موج CD یک برگشت در بازه فیبوناچی 2.618 تا 3.618 از موج BC می باشد. همچنین نقطه D در سطح اصلاحی 1.618 فیبوناچی نسبت به موج XA می باشد.
  • برای تعیین نقطه D از فیبوناچی اصلاحی (Fib Retracement) از نقطه B به C استفاده می نماییم.

2- ساختار الگوی هارمونیک خرچنگ عمیق (Deep Crab Harmonic Pattern):

  • از 4 موج XA، AB، BC و CD که 5 نقطه عطف به نام های XABCD دارد، تشکیل می شود.
  • نقطه D محتمل ترین ناحیه بازگشتی (PRZ) می باشد.
  • در حالت ایده آل این الگو، کندل و یا سایه آن در نقطه D از نقطه X فراتر رفته و در سطح اصلاحی 1.618 فیبوناچی موج XA قرار می گیرد.
  • موج AB یک برگشت اصلاحی (Retracement) در سطح فیبوناچی 0.886 از موج XA و موج BC یک برگشت اصلاحی در بازه فیبوناچی 0.382 تا 0.886 از موج AB و موج CD یک برگشت در بازه فیبوناچی 2 تا 3.618 از موج BC می باشد. همچنین نقطه D در سطح اصلاحی 1.618 فیبوناچی نسبت به موج XA می باشد.
  • برای تعیین نقطه D از فیبوناچی اصلاحی (Fib Retracement) از نقطه B به C استفاده می نماییم.

الگوی خرچنگ عمیق

نحوه ورود به معامله

الگوهای هارمونیک بیشتر در تحلیل های میان مدت و بلند مدت با امواج بلند استفاده می شوند. با توجه به حد سود و زیانی که در این روش تعیین می گردد، معامله گر اطمینان بیشتری جهت ورود به معامله خواهد داشت. اما از الگوی هارمونیک خرچنگ و آلترناتیو آن نباید به تنهایی استفاده نمود و ممکن است الگوی هارمونیک بر اساس تحلیل انجام شده رفتار ننماید. پس جهت دریافت نتیجه بهتر از معامله با الگوهای هارمونیک خرچنگ و خرچنگ عمیق، می بایست همزمان از پرایس اکشن، کنترل واگرایی در اندیکاتورها و فاندامنتال نیز استفاده نمود. ورود به معامله پس از تایید شکست یک سطح و پولبک به همان سطح و تشخیص و تایید الگوی هارمونیک اتفاق می افتد.

تعیین حد سود و ضرر در الگوهای هارمونیک خرچنگ و خرچنگ عمیق

الف) حد سود به ترتیب ذیل مشخص می شود:

1-  هدف اول به میزان فیبوناچی اصلاحی 0.618 موج CD

2- هدف دوم تا قیمت دارایی در نقطه C

3- هدف سوم تا قیمت دارایی در نقطه A

4- هدف چهارم به میزان 1.27 فیبوناچی اصلاحی نسبت به نقاط A و D

5- هدف پنجم به میزان 1.618 فیبوناچی اصلاحی نسبت به نقاط A و D

ب) حد ضرر نسبت به نقطه D در این الگو تعیین می شود که ناحیه مهم PRZ می باشد. در این حالت می بایست جهت تعیین دقیق تر حد ضرر به خطوط روند، نواحی حمایت و مقاومت، الگوهای کندلی خصوصاً کندل های انگالفینگ و مارابوزو ، واگرایی اندیکاتورها و امواج الیوت بسیار توجه نمود.

نحوه ترسیم الگوهای هارمونیک خرچنگ و خرچنگ عمیق

نسبت های هارمونیک بر اساس ابزار فیبوناچی ترسیم می گردند. در پلتفرم تریدینگ ویو در بخش الگوها (Patterns) ابزاری با عنوان XABCD Pattern در دسترس کاربران قرار دارد که ترسیم الگوهای هارمونیک را ساده تر می نماید. اما اجباری در استفاده از آن ابزار وجود ندارد. همچنین در بخش اندیکاتورها نیز با جستجوی کلمه Harmonic Pattern اندیکاتورهای ترسیم اتوماتیک الگوهای هارمونیک ظاهر می شوند و برای تشخیص سریعتر الگوهای هارمونیک می توان از آن ها نیز استفاده نمود.

 

اشتراک گذاری در:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مطالب مرتبط