وارد شوید

سوالی دارید؟

برای اطلاع از تخفیف دوره ها ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

blogImage
تریدسرا
6 مرداد 1401

الگوی کوسه (Shark Harmonic Pattern) چیست؟

0

الگوی کوسه در دسته الگوهای بازگشتی پر تکرار در نمودار قیمت یک دارایی قرار می گیرد. این الگو از نظر شکل و نسبت های فیبوناچی به الگوی هارمونیک سایفر بسیار نزدیک می باشد. الگوی هارمونیک کوسه همانند سایر الگوهای هارمونیک در انتهای روند قیمت شکل می گیرد. به همین دلیل الگوی کوسه نشانگر پایان روند قبل از الگو و بازگشت روندی جدید می‌باشد. به همین علت استراتژی‌های معکوس و معاملات بازگشتی برای تحلیلگران حوزه تحلیل تکنیکال ارجحیت دارد. در ادامه به شرح الگوی کوسه می پردازیم:

ساختار الگوی هارمونیک کوسه (Shark Harmonic Pattern):

  • از 4 موج 0X، XA، AB و BC که 5 نقطه عطف به نام های 0XABC دارد، تشکیل می شود.
  • نقطه C محتمل ترین ناحیه بازگشتی (PRZ) می باشد.
  • در حالت ایده آل این الگو، کندل و یا سایه آن در نقطه B از نقطه X فراتر رفته و در بازه فیبوناچی اصلاحی 1.13 تا 1.618 فیبوناچی موج XA قرار می گیرد.
  • موج AB یک برگشت اصلاحی (Retracement) در بازه فیبوناچی 1.13 تا 1.618 از موج XA و موج BC یک برگشت در بازه فیبوناچی 1.618 تا 2.24 از موج AB می باشد. همچنین نقطه C در بازه اصلاحی فیبوناچی 0.886 تا 1.13 نسبت به موج 0X می باشد.
  • برای تعیین نقطه C از فیبوناچی اصلاحی (Fib Retracement) از نقطه A به B استفاده می نماییم.

نحوه ورود به معامله

الگوهای هارمونیک بیشتر در تحلیل های میان مدت و بلند مدت با امواج بلند استفاده می شوند. با توجه به حد سود و زیانی که در این روش تعیین می گردد، معامله گر اطمینان بیشتری جهت ورود به معامله خواهد داشت. اما از الگوی هارمونیک کوسه نباید به تنهایی استفاده نمود و ممکن است الگوی هارمونیک بر اساس تحلیل انجام شده رفتار ننماید. پس جهت دریافت نتیجه بهتر از معامله با الگوی هارمونیک کوسه، می بایست همزمان از پرایس اکشن، کنترل واگرایی در اندیکاتورها و فاندامنتال نیز استفاده نمود. ورود به معامله پس از تایید شکست یک سطح و پولبک به همان سطح و تشخیص و تایید الگوی هارمونیک اتفاق می افتد.

تعیین حد سود و ضرر در الگوی هارمونیک کوسه

الف) حد سود به ترتیب ذیل مشخص می شود:

1- هدف اول به میزان فیبوناچی اصلاحی 0.382 موج BC

2- هدف دوم به میزان فیبوناچی اصلاحی 0.50 موج BC

3- هدف سوم به میزان فیبوناچی اصلاحی 0.618 موج BC

این الگو صرفاً احتمال برگشت روند را نشان می دهد و اهداف قیمتی آن حداکثر تا 0.618 می باشد و پس از آن جهت حرکت قیمت می بایست بر اساس پرایس اکشن کنترل شود و هر دو احتمال صعود و یا نزول پس از دستیابی به هر یک از اهداف قیمتی ذکر شده وجود دارد.

ب) حد ضرر نسبت به نقطه C در این الگو تعیین می شود که ناحیه مهم PRZ می باشد. در این حالت می بایست جهت تعیین دقیق تر حد ضرر به خطوط روند، نواحی حمایت و مقاومت، الگوهای کندلی خصوصاً کندل های انگالفینگ و مارابوزو، واگرایی اندیکاتورها و امواج الیوت بسیار توجه نمود.

نحوه ترسیم الگوی هارمونیک کوسه

نسبت های هارمونیک بر اساس ابزار فیبوناچی ترسیم می گردند. در پلتفرم تریدینگ ویو در بخش الگوها (Patterns) ابزاری با عنوان XABCD Pattern در دسترس کاربران قرار دارد که ترسیم الگوهای هارمونیک را ساده تر می نماید. اما اجباری در استفاده از آن ابزار وجود ندارد. همچنین در بخش اندیکاتورها نیز با جستجوی کلمه Harmonic Pattern اندیکاتورهای ترسیم اتوماتیک الگوهای هارمونیک ظاهر می شوند و برای تشخیص سریعتر الگوهای هارمونیک می توان از آن ها نیز استفاده نمود.

اشتراک گذاری در:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مطالب مرتبط