وارد شوید

سوالی دارید؟

برای اطلاع از تخفیف دوره ها ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

blogImage
تریدسرا
27 دی 1400

دامیننس بیت کوین چرا مهم است؟

0

دامیننس (Dominance) یک لغت انگلیسی و به معنای سلطه یا تسلط است. در بازار ارز دیجیتال، دامیننس بیت کوین، یکی از چند مفهوم مهم برای تصمیم گیری در سرمایه گذاری است و البته به تنهایی نمی تواند ملاک تصمیم گیری باشد.

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت کوین، یکی از مفاهیم مهمی است که فعالین بازار ارز دیجیتال باید با آن آشنا باشند. دامیننس در بازار ارز دیجیتال به معنای میزان سهم یک ارز دیجیتال از کل سرمایه موجود در این بازار است. فرض کنید کل سرمایه موجود در بازار ارز دیجیتال، برابر 2 تریلیون دلار است. اگر بیان شود که این شاخص برای بیت کوین 50 درصد است، یعنی 1 تریلیون دلار از این سرمایه در بیت کوین سرمایه گذاری شده است و بنابراین میزان سهم کل آلت کوین های دیگر برابر 1 تریلیون دلار خواهد بود.

تاریخچه دامیننس بیت کوین

در حدود یک دهه قبل که بیت کوین تقریبا رقیب چندانی در بازار ارز دیجیتال نداشت، دامیننس بیت کوین تقریبا برابر 1 بود یعنی تقریبا صد در صد پولی که در این بازار وجود داشت روی ارز دیجیتال سرمایه گذاری شده بود. اما این روند پایدار نبود و با به وجود آمدن ارزهای دیجیتال دیگر میزان تسلط بیت کوین کاهش یافت. در حال حاضر در پایان سال 2021 و بنا به استناد به سایت کوین مارکت کپ، حدود 16 هزار ارز دیجیتال وجود دارد.

بدون شک این مسئله روی سلطه بیت کوین به طور مستقیم اثرگذار است. امروزه ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم وجود دارد که محبوبیت بسیار زیادی بین فعالان بازار پیدا کرده است. اما آیا این کاهش دامیننس برای بیت کوین الزاماً پیام منفی به شمار می‌رود؟ اگر این طور است پس چرا در طول سال‌های گذشته قیمت بیت کوین همواره مشغول ثبت رکوردهای افزایشی بوده است؟ واقعیت این است که افزایش یا کاهش دامیننس بیت کوین، یک شاخص از دهها شاخص موثر در بازار ارز دیجیتال است و همه پارامترها باید در کنار هم بررسی شوند.

دلیل اهمیت سلطه بیت کوین

اهمیت بررسی دامیننس بیت کوین از آنجا ناشی می شود که با رصد آن می توان، حرکت جریان پول را میان بیت کوین و آلت کوین ها مورد بررسی قرار داد. رصد جریان نقدینگی یکی از فاکتورهای مهم در بازار ارز دیجیتال است، در واقع بیانگر این است که عرضه و تقاضا در این بازار به کدام سمت تمایل دارد. هر گاه عرضه از تقاضا پیشی بگیرد، قیمت ها سیر نزولی به خود می گیرند و زمانی که تقاضا نسبت به عرضه قوی تر باشد، قیمت ها صعودی می شوند. اگر دامیننس بیت کوین افزایش یابد، نشان دهنده این است که تمایل سرمایه گذاران و تریدرها برای خرید بیت کوین افزایش می یابد و اگر این شاخص کاهش یابد می توان متوجه شد که تمایل افراد برای خرید آلت کوین ها بیشتر از بیت کوین است.

از آنجا که امروزه بازار ارزهای دیجیتال یک بازار بسیار فنی می باشد و جریان نقدینگی بین سایر ارزهای رقیب نیز تقسیم می گردد، لذا درنظر گرفتن دامیننس یک ارز به تنهایی عامل تعیین کننده نخواهد بود و می بایست در کنار سایر فاکتورهای فاندامنتال و تکنیکال نسبت به بررسی کامل آن پرداخت. به عنوان مثال دامیننس بیت کوین از ژانویه 2021 از میزان 70% تا پایان سال 2021 به حدود 40% تقلیل یافت ولی نه تنها قیمت بیت کوین کاهش نیافت بلکه با افزایش چشمگیر بیش از 80% سقف تاریخی قیمت خود را نیز در قیمت 69،000 دلار به ثبت رساند.

دامیننس بیت کوین را از کجا می توان مشاهده نمود؟

دامیننس بیت کوین را می توان از طریق جستجوی عبارت BTC.D در قسمت نمودارهای وب سایت تریدینگ ویو و یا با استفاده از وب سایت کوین مارکت کپ و یا وب سایت کوین 360 می توان مشاهده نمود.

اشتراک گذاری در:
منبع مقاله: Binance Academy

برچسب های مقاله:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مطالب مرتبط