وارد شوید

سوالی دارید؟

برای اطلاع از تخفیف دوره ها ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

blogImage
تریدسرا
10 اردیبهشت 1401

شبکه لایتنینگ (Lightning) چیست و مزایای آن کدامند؟

0

شبکه Lightening (لایتنینگ) یک راه حل لایه دوم است که در سال 2015 برای شبکه بیت کوین توسط Joseph Poon و Thaddeus Dryja ارائه شد و توسعه آن هم اکنون نیز ادامه دارد. هدف این شبکه حل مشکل مقیاس پذیری و سرعت کند انجام تراکنش ها در شبکه بیت کوین است. این راه حل به طور خاص برای پرداخت‌های ارزان، سریع و امن طراحی شده است.

برای درک بهتر از کندی شبکه بیت کوین به این مثال دقت کنید. شبکه ویزاکارت در هر ثانیه قادر به پردازش ۲۴۰۰۰ تراکنش است، درحالی‌که تعداد تراکنش‌های انجام شده در شبکه بیت کوین حدود ۵ الی ۷ است.

شبکه لایتنیگ (Lightning) چیست؟

برای انجام تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین مانند بسیاری از بلاکچین‌های دیگر نیاز به نود‌ها و تاییدکنندگان تراکنش می‌باشد. از آنجایی که ظرفیت تولید بلاک در شبکه بیتکوین محدود است (هر 10 دقیقه یک بلاک تولید می‌شود) زمانی که تعداد درخواست‌ها برای انتقال بیتکوین زیاد باشد، هزینه و زمان انجام تراکنش‌ها در شبکه بیتکوین بالا می‌رود.

Lightning Network یا شبکه لایتنینگ به شبکه‌ای اطلاع می‌شود که تراکنش‌ها در آن خارج از بلاکچین اصلی و داخل یک کانال (Channel) به صورت همتا به همتا انجام می‌شود. به این دلیل به این شبکه یک راه حل خارج از شبکه و یا لایه دوم اطلاق می‌شود. در این شبکه بعد از اینکه یک کانال توسط یک کاربر ایجاد شود تعداد زیادی در آن تراکنش ایجاد می‌شود و همه‌ی این تراکنش‌ها به صورت یکجا در بلاکچین تایید گردد که منجر به سرعت بیشتر انجام تراکنش‌ها می‌گردد.

شبکه لایتنیگ (Lightning) چیست؟

مقیاس پذیری: در این شبکه به علت تجمیع تراکنش‌‌ها، سرعت انجام تراکنش‌ها بسیار بالاتر از شبکه اصلی بیتکوین می‌باشد که این امر منجر به کاهش هزینه تراکنش‌ها می‌شود.

تراکنش‌های کوچک: در این شبکه بر خلاف بیتکوین که حداقل موجودی قابل تراکنش در آن 0.00000546 بیتکوین است، می‌توان یک میلیونیم بیتکوین یا اصطلاحاً یک ساتوشی () را نیز انتقال داد.

امنیت: در شبکه Lightning بعد از اینکه کاربری یک کانالی را جهت تراکنش بیتکوین ایجاد کند، دیگر کاربران شبکه نمی‌توانند از اطلاعات تراکنش‌های این کانال آگاه شوند.

اشتراک گذاری در:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مطالب مرتبط