وارد شوید

سوالی دارید؟

برای اطلاع از تخفیف دوره ها ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

blogImage
تریدسرا
27 اردیبهشت 1400

استاپ هانتینگ (Stop Hunting) چیست و چگونه در دام آن نیفتیم؟

0

استاپ هانتینگ (Stop Hunting) در لغت  به معنای شکار حد ضرر است. استاپ هانتینگ زمانی اتفاق می افتد که پس از خرید یک دارایی و تعیین نمودن حد ضرر و پس از طی مدت کوتاهی، قیمت آن دارایی به حد ضرر تعیین شده می رسد. در این حالت معامله با ضرر بسته می شود و در کمال ناباوری، پس از آن قیمت دارایی به صورت معکوس حرکت می نماید.

استاپ هانتینگ از نظر معامله گران خرد اتفاقی تلخ است و بیشتر آنها با شکار شدن حد ضرر خود مشکل دارند. ایده کلی در بازارهای مالی به این شکل است که فردی باید ضرر کند تا فرد دیگری سود نماید که این موضوع باعث تشدید حس بدبینی معامله گران نسبت به بازار می شود.

استاپ هانتینگ چطور رخ می دهد؟

شما قبل از ورود به یک معامله، نمودار یک دارایی را بررسی می کنید و پس از مطالعه نمودارها، حد سود (TP) و حد ضرر (SL) خود را در این معامله مشخص می کنید و سپس وارد معامله می شوید. توقع این است که روند حرکت قیمت به سمت حد سود تعیین شده باشد تا بتوانید از طریق ترید کسب سود کنید. ناگهان بازار بر خلاف تحلیل قبلی به سمت حد ضرر حرکت می کند و موقعیت معاملاتی بسته می شود. در چنین لحظاتی، معامله گران درگیر یاس و ناامیدی می شوند این در حالی است که استاپ هانتینگ، یک امر رایج در بازارهای مالی است و اکثر معامله گران آن را تجربه می نمایند.

چه کسی حد ضرر شما را شکار می کند؟

برخی بر این باورند که صرافی ها و یا بروکرها، معاملات را به سمتی می برند که حد ضرر طیف وسیعی از معامله گران زده شده و آنها از معامله خارج شوند. در گذشته یک بروکر در فارکس یا یک صرافی در دنیای ارز دیجیتال می توانست با اضافه کردن یک قیمت غیر واقعی، قیمت را به حد ضرر شما برساند و پول شما را تصاحب نماید. امروزه وقوع چنین اتفاقی دور از ذهن به نظر می رسد چرا که در صورت احراز تخلف باعث می شود آن صرافی یا بروکر مجوز کار خود را از دست دهد. ضمنا درصورتی که هنوز هم بروکر و یا صرافی باشد که این کار را انجام دهد، به دلیل سهولت مشاهده اختلاف نرخ های بین دو پلتفرم باعث می شود تا بروکر در معاملات آربیتراژ ضرر کند. بنابراین احتمالا حد ضرر شما توسط موسسات بازارگردان شکار می شود.

مؤسسات بازارگردان، مؤسساتی هستند که به شرکت ‌های سرمایه گذاری خدمات ارائه می ‌دهند و منابع کافی جهت به حرکت درآوردن بازار را در اختیار دارند. از جمله مشتریان این مؤسسات مالی می ‌توان به سازمان ‌های تجاری، هج فاندها (Hedge Fund) و جمع کثیری از سرمایه ‌گذاران انفرادی با سرمایه ‌های کلان اشاره کرد. برخی از روندهای قیمتی توسط سرمایه­‌داران بزرگ ایجاد می­‌شود که در بازار ارزهای دیجیتال به آن‌ها نهنگ می­‌گوییم و این سفارش ایجاد روند قیمتی توسط بانک‌های بازارگردان اجرا می‌­شود.

چرا استاپ هانتینگ رخ می دهد؟

معمولا در پی انتشار اخبار، استاپ هانتینگ رخ می دهد. شکار حد ضرر در همه بازارهای مالی دو طرفه از جمله بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس اتفاق می افتد. با وقوع استاپ هانتینگ، افراد از موقعیت های معاملاتی شان خارج می شوند و شکار نقدینگی انجام می شود.

ارتباط استاپ با نقدشوندگی چیست؟

نقدشوندگی یکی از مهم ترین ویژگی های بازار مالی است و نشان می دهد چه مقدار دارایی در یک بازار خرید و فروش می شود. نقدشوندگی عبارت است از: قابلیت تبدیل یک دارایی از طریق خرید و فروش به وجه نقد به قیمت منصفانه بازار بدون وجود هیچ مانعی. بازاری که قابلیت نقدشوندگی بیشتری داشته باشد، بازاری پویاتر و موفق تر با توانایی جذب سرمایه بیشتر خواهد بود.

سرمایه‌ گذاران بزرگ و یا نهنگ ها بسیار مراقب هستند تا در زمانی وارد بازار شوند که نقدینگی کافی برای انجام معاملات وجود داشته باشد تا در شرایط استاپ هانتینگ قرار نگیرند. از دیگر مواردی که این گروه از معامله ‌گران تلاش دارند آن را رعایت نمایند، آن است که ورود آنها تأثیری بر روی بازار نگذارد و به قیمت دارایی جهت ندهد.

معامله گران خرد، نگرانی چندانی در مورد نقدشوندگی دارایی ‌های خود در بازارهای مالی مختلف ندارند. زیرا معمولاً شرایط نقدشوندگی برای دارایی‌های حجم کم مساعد است و در هر لحظه می‌توان میزان کمی از دارایی را به پول نقد تبدیل نمود. این کم بودن حجم دارایی باعث می‌ شود تا ورود این نوع از معامله‌گران بر قیمت کلی بازار تأثیرگذار نباشد و درصورت گیرکردن در شرایطی مانند استاپ ‌ها خیلی نگران‌کننده نباشد.

چگونه در دام استاپ هانتر نیفتیم؟

معامله گران خرد نمی توانند کار زیادی برای اجتناب از شکار حد ضرر خود انجام دهند. این موضوع هم بخشی از معامله گری است. البته چند روش معامله گری وجود دارد که می تواند در کاهش استاپ هانتینگ موثر باشد. از جمله این روش ها، می توان به ورود از نقاط استاپ اولیه، استاپ های ATR و استاپ های فیبوناچی اشاره کرد.

روش ورود از نقاط استاپ اولیه

این روش به این صورت است که زمانی که یک موقعیت مناسب برای انجام معامله یافت شد، نباید به سرعت وارد معامله شد. در این لحظه باید با صبر و حوصله نقطه ورود خود را تغییر دهیم. نقطه ای  که اگر وارد معامله می شدیم، آن نقطه را به عنوان حد ضرر خود انتخاب می کردیم.

مزیت این روش آن است که دیگر تحت جو بازار معامله نمی کنیم. همچنین از ضررهایی که به دلیل این نوع معامله ممکن بود رخ دهد، جلوگیری نموده ایم. نکته منفی استفاده از این روش نیز آن است که تعداد معاملاتی که انجام می دهیم، به طرز قابل توجهی کاهش می یابد.

در مورد استاپ های ATR و فیبوناچی نیز همین روند صدق می کند. به عبارت دیگر اگر یک موقعیت مناسب برای انجام معامله یافتیم به جای آنکه با عجله به آن وارد شویم، کمی صبر میکنیم. نقطه ورود خود را به نقطه ای تغییر می دهیم که اگر پوزیشن خود را باز می کردیم، آن نقطه حد ضرر مان تعیین می گردید.

استراتژی استاپ هانتینگ

برای استفاده از استراتژی استاپ هانتینگ شما باید پول های هوشمند و کلان را رصد نماییم. معمولا در آموزش بازارهای مالی از جمله بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس، گفته می شود که هر چه سطح حمایت یا مقاومت بیشتر توسط نمودار قیمت لمس شود، احتمال حضور استاپ هانت یا شکار حد ضرر در آن سطح بیشتر می شود. موسسات بزرگ یا سرمایه های کلان معمولا در این نواحی به دنبال نقاطی هستند که نقدشوندگی بالایی داشته باشند. آنها می توانند با استفاده از حجم معاملاتی بالای آن، سفارش خود را تکمیل نمایند.

قوانین استفاده از استاپ هانت در روند صعودی

 • سطح حمایتی مشخص و واضحی را بیابید که در یک الگوی رنج مستطیلی گیر کرده باشد.
 • منتظر شوید که قیمت با شکست به زیر سطح حمایتی رفته و کندل بسته شود.
 • اگر حمایت توسط یک کندل با الگوی چکش شکست و سایه پایینی چکش نیز بلند بود، شرایط خرید فراهم است.
 • در نقطه بسته شدن کندل چکش یا کمی بالاتر از آن می توان وارد معامله شد.
 • حد ضرر معامله را می توان زیر کندل چکش قرار داد.
 • حد سود معامله را می توان در نزدیکی حد بالایی مستطیل در نظر گرفت.

قوانین استفاده از استاپ هانت در روند نزولی

 • سطح مقاومتی مشخص و واضحی را بیابید که در یک الگوی رنج مستطیلی گیر کرده باشد.
 • منتظر شوید که قیمت با شکست به بالای سطح مقاومتی رفته و کندل بسته شود.
 • اگر مقاومت توسط یک کندل با الگوی ستاره دنباله دار شکسته شد و سایه بالایی کندل نیز بلند بود، شرایط فروش (استقراضی) فراهم است.
 • در نقطه بسته شدن کندل ستاره دنباله دار یا کمی پایین تر از آن می توان به معامله وارد شد.
 • حد ضرر معامله را می توان بالای کندل ستاره دنباله دار قرار داد.
 • حد سود معامله را می توان در نزدیکی حد پایینی مستطیل در نظر گرفت.

جمع بندی

استاپ هانت یا شکار حد ضرر، اتفاقی است که به وفور در بازارهای مالی رخ می دهد. برخی از معامله گران خرد که از این موضوع آگاهی ندارند، مجبور هستند دارایی خود را با ضرر بفروشند. آگاهی از استراتژی استاپ هانتینگ می تواند این فرصت را برای شما فراهم نماید که نه تنها از ضرر جلوگیری کنید، بلکه سود هم ببرید.

اشتراک گذاری در:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مطالب مرتبط